Kľúčové fakty o novom Bulli T2 pred ID: prečo by ste mu mali venovať pozornosť

V roku 2022 sa sen o úplne elektrickom Bulli stáva realitou vďaka novému ID. bzučať. Ešte pred 50 rokmi však existoval prototyp s elektromotorom umiestneným vzadu.

Nemecko sa stáva vôbec prvým majstrom Európy vo futbale, vo Švédsku vzniká skupina ABBA a vo Wolfsburgu schádza z montážnej linky prvá plne elektrická dodávka Volkswagen. Píše sa rok 1972 a dnes už málokto vie, že pred piatimi desaťročiami sa zrodil sen o kompletnom a praktickom každodennom Bulli bez lokálnych emisií, ktorý sa o 50 rokov neskôr stal s ID realitou. Hum. Cesta ku koreňom.

Základný základ plne elektrického ID. Buzz, ktorý nesie gény niekoľkých generácií Volkswagenu Transporter (info), bol v skutočnosti položený vo Volkswagene pred viac ako 50 rokmi. V roku 1970 založil Adolf Kalberlach avantgardné vývojové oddelenie, kde bol následne navrhnutý prvý elektricky poháňaný model Volkswagen. O dva roky neskôr predstavil Volkswagen svoju elektrickú dodávku na báze T2, najprv ako testovací prototyp a potom ako sériový model s výberom rôznych karosérií.

V tomto prípade predstava elektrického Bulli uzrie svetlo, no zatiaľ nie je dostatočne praktická na prevádzku. Prvý prototyp T2 s otvorenou palubnou nákladnou plošinou váži až 2,2 tony a nesie 880-kilogramovú batériu s kapacitou 21,6 kWh. V porovnaní s dnešnými batériovými systémami boli vtedajšie články nielen ťažké, ale mali aj oveľa nižší energetický obsah.

O 50 rokov neskôr a výsledkom mnohých rokov výskumu a vývoja, prvá generácia batérie ID. Buzz kombinuje čistý výkon 77 kWh a hmotnosť 500 kg. Príspevok technického pokroku v neposlednom rade výrazne prispieva k dosiahnutiu vynikajúceho dynamického výkonu a dlhého autonómneho doletu plne elektrického ID. Buzz, čo mu následne umožnilo vstúpiť na masový automobilový trh.

Keď už hovoríme o dynamike, treba poznamenať, že elektrický T2 z roku 1972 používal platformu T2 s konvenčným motorom. Má jasné obmedzenia v možnosti uchytenia batérií na podlahu karosérie, preto sú umiestnené na podlahe nákladného priestoru, aby sa dali vybrať. ID Buzz je na druhej strane postavený na platforme Modular Electric Drive Model (MEB) a využíva úplne novú architektúru dizajnu. To umožňuje, aby bola batéria inštalovaná veľmi nízko v plochej sendvičovej štruktúre podlahy karosérie. Výsledkom je nižšie ťažisko a výnimočné správanie na ceste, vyznačujúce sa vysokou dynamikou, bezpečnosťou a neuveriteľným potešením z jazdy. súčasne

Pretože vpredu nie je žiadny motor a geometria zavesenia umožňuje neuveriteľne vysoký uhol natočenia volantu, ID. Buzz má ďalšiu rozhodujúcu výhodu: elektrický Bulli má priemer otáčania iba jedenásť metrov, čo je porovnateľné s kompaktným Golfom. To zaručuje potešenie z jazdy aj v najtesnejších priestoroch a robí nový model ideálnym pre použitie v mestskom prostredí, vrátane úzkych podzemných garáží a viacpodlažných parkovísk.

Výmena namiesto nabíjania batérie

Keďže autonómny dojazd elektrického T2 Transporter je len asi 85 kilometrov, pri testovaní flotily siedmich T2 v Berlíne v roku 1978 bol použitý systém výmeny batérií, čo bolo na tú dobu mimoriadne inovatívne riešenie - len za päť minút vybitý batériový modul by sa dal vymeniť za úplne nabitý na špeciálne vybudovanej stanici v berlínskej štvrti Tiergarten. Použitie tohto inovatívneho prístupu môže výrazne skrátiť hodiny prestojov potrebných na proces nabíjania.

Princíp výmeny batérií dnes už neplatí, v neposlednom rade aj z dôvodu výrazne vylepšených technológií a výkonu počas procesu nabíjania. Na ID. Buzz napríklad vďaka možnosti nabíjania maximálnym výkonom 170 kW na rýchlonabíjacích staniciach trvá proces nabitia z 5 % na 80 % kapacity len približne pol hodiny.

Už na T2 sa používa systém obnovy

V 70. rokoch 20. storočia urobil Volkswagen výrazný technický pokrok v hospodárení s energiou. Už vtedy elektrický T2 Transporter využíva rekuperačný systém, pomocou ktorého sa prebytočná kinetická energia pri brzdení využíva na dobíjanie batérie. Dnes sa tento systém, kedysi považovaný za technologické majstrovské dielo, považuje za samozrejmosť. Na ID. Technológia Buzz bola vylepšená a optimalizovaná, ale základná myšlienka generovania energie v uzavretom systéme pomocou impulzu zostala rovnaká. V závislosti od podmienok môže byť životnosť batérie zvýšená o 20-30% vďaka rekuperácii.

Dramatické zmeny za posledných päť desaťročí

Zároveň nás čakajú zásadné zmeny spojené s technologickým pokrokom. Kto by si napríklad v roku 1972 pomyslel, že jedného dňa naučíte svoje Bulli parkovať ako preukaz totožnosti. Buzz možno v roku 2022? Alebo že s ním môžete komunikovať prostredníctvom hlasového ovládania a prikázať mu, aby prestal zahmlievať okná alebo vypočítať najlepšiu trasu pre nadchádzajúcu cestu vrátane vhodných zastávok na dobíjanie?

To, čo začalo v roku 1972 ako pokročilý výskumný projekt s elektrickým T3 Transporter, sa stalo realitou o 50 rokov neskôr. Progresívny a multifunkčný identifikátor. Buzz spája najdôležitejšie automobilové trendy našej doby – elektrickú mobilitu, inteligentnú integráciu asistenčných systémov a informačno-zábavných systémov a vytváranie technologických predpokladov pre automatizovanú jazdu a bezdrôtové diaľkové (over the air) aktualizácie softvéru.